Oletko sinä joutunut viime aikoina miettimään omia rajojasi? Mistä sinä alat, mihin sinä loput, mikä kuuluu sinulle, ja mikä kuuluu asianosaisille itselleen? Olen käynyt tätä kovaa koulua nyt muutaman vuoden, huomatakseni että helposti lipsun rajattomaan, kaikkia avustavaan, kaikkia palvelevaan rooliin, itseni ja oman jaksamiseni kustannuksella.

Olen miettinyt tovin jos toisenkin miksi olen tällainen, helposti ylikäveltävä, hyväksikäytettävä perustoope, vaikka päivittäin koitan heti aamusta muistaa tarkkailla milloin ”se” alkaa; tekstiviesti-whatsup-meili-puhelin -ym. palvelimet ovat täynnä ihmisten mitä erilaisimpia pyyntöjä ja vaatimuksia, valmiiseen pöytään tulijoita, terapian tarpeessa olevia, juttuseuraa vailla olevia, omien videoidensa, biisiensä ja laulu- ja soittosuorituksiensa ihailua kaipaavia, parisuhde- ja  talousongelmistaan kertovia, kuljetusta ja kyytiä vailla olevia, vanhushoitoa tarvitsevia, ilmaisia tilausbiisejä, studiotöitä, ilmaisia maalauksia ja tauluja, ilmaista opetusta ja valmennusta ja ilmaisia keikkoja haluavia ihmisiä. Näitä löytyy sekä lähipiiristä että täysin tuntemattomista ihmisistä. Ja näille kaikille pyytäjille olen yrittänyt jaksaa olla kiltti.

Olen ollut kuin saavutettu etu, valittu, hän, joka hoitaa ja ottaa hoitaakseen ilolla ja ilmaiseksi muiden ihmisten murheet, ongelmat, sairaudet, juhla- ja lomajärjestelyt, joulut, synttärit, ja mitä elämään nyt mahtuukaan. Kun minulla ei ole toistaiseksi varaa ostaa Hesarin etusivun ilmoitusta, ilmoitan nyt näin blogin välityksellä, että tämä saavutettu etu poistuu käytöstä kokonaan 1.1.2025. Maksullisia tilaustöitä teen edelleen, ja minullekin päin saa tarjota päivällisiä, matkoja, kyytejä, ilahduttavia kahvihetkiä, kukkia ja lahjoja.

Varsinaisesta yrittäjyydestä ei ole paljon kerrottavaa. Suomalaiset, omakin asiakaspiiri, ovat köyhtyneet kuin kirkonrotat, ja ne varakkaat, rikkaat, ”eliittiläiset”, joilla olisi varaa kuluttaa aidosti suomalaiseen pienyrittäjyyteen ja kulttuuriin, tilaavat tuotteita ja palveluita vain toisiltaan, kaltaisiltaan miljonääreiltä, – aivan kuten Yleisradiokin tilaa musiikit televisioon ja radioon vain ylirikkailta monikansallisilta veroparatiisiyrityksiltä. ”Clap your hands! – and the rich can shake their jewelry!”, kuten John Lennon aikoinaan veisteli konsertin alkusanoiksi.

Mutta te, rakkaat kanssakulkijat, menneet ja tulevat, pari asiaa muistutukseksi yksinyrittäjän arjesta:

Olen tavallinen ihminen ja palveluyrittäjä, kuten esim. lääkäri, terapeutti, hieroja, kampaaja, studiomuusikko, jolta tilataan työsuoritus tai jolle tilataan aika, tullaan ja ollaan vain se aika mikä sovittu ja maksetaan lasku samantien. Useimmat eivät kuitenkaan maksa, vaan tahtovat laskun, mikä on ikävä juttu, koska maksun saaminen on siten aina epävarmaa. Minun hommassa varsinaisen työn hintaan on sisältynyt töiden, kuten tilausmaalauksien, keikkojen tai musatuntien sopiminen, valmistelut (repertuaari, nuotit, sävellajit, treenit, uusien biisien opettelu etukäteen jne.), matkat, fyysisesti ja henkisesti intensiivinen ja raskas esiintyminen tai valmennus, jonka  jälkeen omalla kontolla palautteiden ja laskujen kirjoittelu/lähettely, ja lopuksi laskujen kyttääminen, maksaako joku vai ei. Jos lasku jää roikkumaan, alkaa ikävä muistutuslaskujen lähettely ja sen jälkeen tilitoimiston kautta aikaa viepä perintäshow.

Jokaisesta eurosta rehellinen yrittäjä maksaa alv 25,5%, YEL 25 % ja veroja 25%, joten yhdestä tienatusta eurosta käteen jää tässä vaiheessa n. 0,25 eur, josta summasta aletaan maksaa vakuutus-, lämmitys-, laite-, matka-, ruoka- vaate-, lääke- asumis- ja sairauskulut. Yksinyrittäjä maksaa itse sosiaaliturvansa, lääkärinsä, – kaiken. Kaikkein nöyryyttävintä onkin muistutuslaskutus ja perintä, kun asiakas ei halua maksaa pienyrittäjälle. Miksi? Kertokaa joku jos tiedätte?

Tajusin joulukuussa 2024, että olen koko ajan töissä, saavutettavissa, käytettävissä, kaikille, kaikkialla, myös somessa ja whatsupissa: tutut ja tuntemattomat lähettelevät viikonloppuisin videoita, kommentoitavaa, viestejä, liittyen ties mihin. Näihin sitten olen yrittänyt vastailla ja kommentoida, mutta en jaksa enää. Itsellä ja puolisolla molemmilla on vanhat vanhemmat (85-95) joiden asioihin  muilla paikkakunnilla kuluu aikaa. Lisäksi on bonuslapset, joiden eteen tulee nähtyä aika paljon työtä ja vaivaa, joka ohitetaan itsestäänselvyytenä. Plus sitten tämä oma varsinainen homma eli taiteellinen ja musiikillinen luova työ, johon ei jää YHTÄÄN elintärkeää, löysää, vapaata, ”vastuutonta” aikaa, ilmaa, happea.

ytän tänä vuonna 65 vuotta, ja – ainoa mitä enää tässä vaiheessa oikeasti omistan, on aika ja terveys. Aika on mulle todella, todella arvokas asia, ja terveys ei kestä, jollen pysty järjestämään omaa työtäni ja elämääni kuten normaalit ihmiset. Pyydänkin, vaikka olisit  ns. ”ystävä”: mieti edes kaksi kertaa ennen kuin vuodatat minulle ongelmasi tänä vuonna. Mene terapiaan tai vertaistukiryhmään (esim. Al-Anon alkoholistien ja narkomaanien läheisille, Finfami mielenterveysomaisille, sururyhmät läheisensä menettäneille jne.) tai pyydä vaihteeksi jotakuta toista apuun. Maailmassa on 8 miljardia ihmistä. Varmasti joku muukin kuin minä löytyy auttajaksi. En ole terapeutti, en lääkäri, en kuski, en juhlajärjestäjä, en pitopalvelu, en muiden ihailija. Olen taiteilija, olen yrittäjä. Tästä lähtien arvostan itse itseäni paljon, paljon enemmän. Suosittelen jokaiselle ylivastuulliselle samaa: nostetaan itsearvostusta, piirretään selkeät omat rajat. Laitetaan stoppi hyväksikäytölle!

Ps. Sain oivalluksen: vaikka yrittäisin kuinka, en tule koskaan kelpaamaan bonuslapsille ”äidin” korvikkeena, korkeintaan yhtenä aikuisena porukan hännillä. Bonusäidille tarjotaan yleensä vain ikäviä velvollisuuksia, kuten keittiöhommat ja juhlajärjestelyt, mutta – ei valtaa. Aion olla tässäkin roolissa nyt paljon enemmän vain oma itseni; se rockista, kulttuurista ja sivistyksestä kiinnostunut taiteilijatyyppi. Kaikilta lapsilta – ja varsinkin aikuisilta – soisi useimmin kuulevansa: ”Sopiiko tulla? Kuinka Sinä voit? Voisinko jotenkin auttaa? Jutellaas hetki siitä Sinun taiteestasi ja työstäsi tai vaikka Yoval Noah Hararin kirjoista ja ajatuksista!”

Uusperheissä kipuileville suosittelen lämpimästi sivustoa https://bonusaidit.fi/ . Kannattaa myös  lukea kirja: https://uusperhe.fi/ala-itke-aitipuoli/

Muita ajatuksiani löydät musiikistani:  https://open.spotify.com/artist/4ROuCeTGpS1YyFizocqzWh